ציפויי שיניים

בעידן של היום לאנשים מאוד חשוב החיוך שלהם, ולכן רפואת השיניים מתמקדת גם בשיפור מראה החיוך בעזרת שיפור מראה השיניים.

מה זה ציפוי שיניים?

ציפוי שיניים זהו בעצם הדבקה של חומר על השן שמשנה את המראה החיצוני של השן.

מתי עושים ציפויי שיניים?

ציפויי שיניים עושים כשרוצים לשפר את מראה השן או החיוך הכללי. בעזרת ציפוי השן ניתן לשנות את צבע השן באופן קבוע, לשנות את הצורה וגודל השן, וגם ניתן להגיע למראה שבו שיניים עקומות ניראות ישרות.

איזה סוגי ציפויים קיימים ומה ההבדל ביניהם?

אני אדבר פה על שני סוגי ציפויים בלבד, המבוצעים במרפאת השיניים שלנו.

1. ציפוי מיידי / ציפוי מרפאתי: זהו ציפוי אשר מבוצע מחומר מרוכב לבן, ונבנה בשכבות במרפאה. זו עבודה עדינה שדורשת זמן ודיוק, במילים פשוטות עבודת יד של הרופא המבצע.
היתרון של טיפול זה הוא שהוא מיידי, הרופא בקשר עם המטופל בזמן הטיפול וניתן לעצב אותו עד שמגיעים לתוצאה מספקת.
החיסרון שלו: החומר יכול לקבל גוון צבע עם הזמן עקב הרגלי חיים שונים, כגון עישון וכו’. בנוסף עבודה זו דורשת זמן רב של הרופא והמטופל על כסא המטופלים עם הרבה סבלנות. בנוסף טיפול זה דורש מיומנות רבה של הרופא.

2. ציפוי חריסנה / ציפוי מעבדתי: זהו ציפוי אשר מבוצע במספר שלבים שבהם נלקחים תמונות של המטופל, מידות / סריקה של השיניים, שולחים למעבדה ושם מייצרים לנו ציפוי (כיסוי לשן) מחרסינה דחוסה שאותה מדביקים על השן.

איך זה נעשה?

בשלב הראשוני מגיעים לבדיקה ויעוץ, מאוד חשוב להגיע להבנה ולהתאמת ציפיות בין הרופא למטופל. לאחר הבנה והסכמה מבצעים הדמיה של התוצאה, שבו מראים למטופל את השיניים שהוא הולך לקבל.

ההדמיה נועדה גם היא לתיאום ציפיות. היתרון של השלבים הראשוניים הוא שהמטופל עדיין בתהליך של בדיקת התאמה ושביעות רצון ואינו מחויב לטיפול. השלב השני הוא תחילת הטיפול. הרופא לוקח מידות או סריקה של השיניים כדי ליצור למטופל שיניים זמניות שבהם יסתובב כשבועיים עד להכנת הציפוי חרסינה.

שלב שלישי הוא להכין את השן לציפוי חרסינה ולקחת מידות או סריקה למעבדה ליצירת הציפוי. 

שלב אחרון זה הוא הדבקת הציפוי על השן.

כמה זמן התהליך נמשך?

התהליך נמשך בין שבועיים לחודש עד להדבקת ציפויי השיניים. ציפויי שיניים מחרסינה אינם מגבילים את המטופל בצבעי מאכל, עישון או כל דבר שעלול לשנות צבע לשן מכיוון שחרסינה אינה סופגת צבעים. לכן בשמירה נכונה על השיניים צבע הציפוי לא ישתנה.

החרסינה מאוד קשיחה לכן לרוב אין גם הגבלה מבחינת לעיסה או אכילה על הציפויים, אך אכן יש המלצות והכוונות כיצד לשמרם.

החיוך שתמיד חלמתם עליו במרפאת השיניים A.B Dent !